czwartek, 30 stycznia 2014

Schab gotowany z warzywami


Był już schab zapiekany w śmietanie, wiec dziś bedzie gotowany. Danie jest bardzo proste, w miare szybkie i wymaga niewielu składników, które oczywiście zawsze możecie zastąpić innymi, swoimi ulubionymi.


Składniki na 2 duże lub 4 małe porcje:
- 0,5kg schabu wieprzowego,
- 1 czerwona papryka,
- 1 żółta papryka,
- 1 czerwona cebula,
- przyprawy: sól, pieprz, mielona czerwona papryka, suszona cebula, pieprz ziołowy lub cytrynowy, majeranek, tymianek, pietruszka,
- 3 ząbki czosnku,
- 0,3l przegotowanej wody,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżki mąki pełnoziarnistej.




Krok 1: Mięso kroimy w plastry. Warzywa kroimy w kostkę, wszystko wrzucamy do
garnka. Dodajemy pokrojony czosnek. Zalewamy zimną wodą, zagotowujemy.






Krok 2: Gdy woda się zagotuje dodajemy suszone przyprawy, sól, pieprz i gotujemy tak długo, by warzywa były miękkie, a sos zgęstniał. Prawdopodobnie sos i tak będzie zbyt rzadki, wiec do szklanki nalewamy parę łyżek sosu z garnka, dodajemy mąkę, mieszamy by nie zbiły się grudki i dodajemy do mięsa w celu zagęszczenia. Jeśli potrzeba gotujemy jeszcze parę minut, podajemy z świeżą pietruszką.



Zapraszam na FANPAGE :)

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Fast Food: Omlet jajeczny z warzywami



Bardzo szybki przepis na omlet jajeczny z podsmażonymi warzywami. Nie jest to kulinarne arcydzieło, jednak gdy nie chce Wam się przedzierać przez śniegi po świeże pieczywo jest to idealne rozwiązanie na śniadanie dla dwóch osób.

Składniki:
- 5 jajek,
- 1 czerwona papryka,
- 1 czerwona cebula,
- posiekana pietruszka,
- posiekany szczypiorek,
- 3 duże łyżki mąki pełnoziarnistej,
- pokrojony w kostkę pomidor,
- kiełki lub inne ulubione dodatki - ja dodałam kiełki Adzuki,
- oliwa,
- płaska łyżka soli i pieprzu ziołowego.




Krok 1: Cebulkę zeszklić na oliwie, dodać pokrojoną w kostkę paprykę i pomidora. Jajka mieszamy z solą, pieprzem i mąką.

Krok 2: Podsmażone warzywa zalewamy jajkami, dosypujemy kiełki, szczypiorek i pietruszkę, mieszamy.

Krok 3: Czekamy ok. 5 minut aż omlet stężeje. Przewracamy omlet na talerz, ewentualnie polewamy sosem czosnkowym lub po prostu keczupem.


Zapraszam na: FANPAGE!





sobota, 25 stycznia 2014

Fast Food: Szpinak z dynią i fetą


Szybka, ciepła przekąska, idealna na kolacje. Do tego proponuje np. pieczoną bagietkę z masełkiem czosnkowym (oczywiście najsmaczniejsze jest zrobione własnoręcznie).

Składniki:
- 200g posiekanego, mrożonego szpinaku lub 300g świeżego,
- 100g dyni pokrojonej w kostkę,
- szklanka / półtorej wody - w zależności od tego czy mamy szpinak mrożony czy świeży,
- 4 ząbki czosnku,
- pare łyżek fety wedle uznania,
- sól, pieprz, mieszanka ziół prowansalskich,
- olej z pestek dyni pasuje tu idealnie! 

Ja niestety miałam zarówno dynie jak i szpinak zamrożony, wiec musiałam całość trzymać na ogniu nieco dłużej, niż w przypadku świeżego.

Krok 1: Szpinak i dynie wrzucamy do garneczka, dodajemy wodę i gotujemy przez ok 2 minuty. Dodajemy posiekany czosnek, przyprawy i gotujemy przez ok. 10 minut.

Krok 2: Pod koniec dodajemy fetę oraz doprawiamy olejem z pestek dyni. Sprawdzamy smak, w przypadku mrożonych produktów może być potrzeba przyprawienia nieco mocniej.

Zapraszam na FANPAGE.

środa, 22 stycznia 2014

Shake z kiełków fasoli Adzuki, banana i ananasa



Ostatnio pisałam o zbawiennych właściwościach rzeżuchy, wiec dziś słówko o kiełkach fasoli Adzuki. Moim zdaniem są to raczej mało znane kiełki, ja pierwszy raz zetknęłam się z nimi na stronie Świat Nasion na której zamawiałam kiełkownicę. Cena za torebkę 50g to ok 2zł.

Kiełki fasolki adzuki: 
- zawierają aminokwasy w tym duże ilości lizyny, tryptofan
- są wyjątkowo bogate w żelazo, wapń, magnez, cynk, potas, mangan, fosfor, miedź, selen oraz niacynę (wit. B3), witaminę B9 i kwas foliowy, błonnik, fitosterol, białko (25%)

Fitosterol zawarty w kiełkach adzuki:
- obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi
- w znaczny sposób przyczynia się do obniżenia zachorowań na schorzenia układu krążenia, przede wszystkim miażdżycy naczyń
- zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, jak choćby zawału mięśnia sercowego

Kiełki adzuki polecane szczególnie przy chorobach:
- trzustki i nerek
- krążenia
- anemii
- wypadaniu włosów
- stresach



Jak wiec widzicie fasola ma zbawienny wpływ na praktycznie cały nasz organizm  i dobrze wpływa na stres, wiec dziś zaproponuję Wam przepis na ciepłego shake'a z dodatkiem kiełków Adzuki, które Was rozbudzą, bananem, który Was wzmocni i z ananasem, który ma właściwości oczyszczające. Wypiłam go dziś rano by dodać sobie kopa na egzaminie :-) Czas przygotowania 10 minut.





Składniki na 2 duże kubki:

- 80g kiełków fasoli Adzuki,
- 1 banan,
- 4 plastry ananasa,
- 4 łyżki stołowe jasnego miodu,
- 4 łyżki cukru waniliowego,
- 0,5l wody,
- łyżka cynamonu.




Krok 1: Zagotowujemy 0,5l wody. Gorącą wodę wlewamy do naczynia. Dodajemy kiełki, pokrojonego banana, ananasa, miód, cukier i cynamon.

Krok 2: Miksujemy przez 2 minuty. Posypujemy cynamonem i rodzynkami. Smacznego :-)



Zapraszam na mój FANPAGE.

piątek, 17 stycznia 2014

Treściwe leczo na kiełbasie jałowcowej z ryżem


Uwielbiam leczo bo jest proste, a takie pyszne! I można je szybko przygotować :-) Nie należy jednak z tym czasem przesadzać, ponieważ najlepsze leczo to takie, które spędzi trochę czasu na patelni by warzywa mogły odpowiednio zmięknąć, a smaki miały czas się przegryźć - jeśli jednak nie macie go za wiele, danie można zdjąć z gazu nieco szybciej niż zalecam w opisie.

Składniki na 8 porcji (lub 4 bardzo duże):

- 300g kiełbasy jałowcowej,
- 1 duża cebula,
- 1 czerwona i żółta papryka,
- 400g białej fasoli,
- 400g pokrojonych pomidorów z puszki,
- olej,
- przyprawy: sól, pieprz, papryka słodka i ostra, zioła prowansalskie,
- 1/2 pęczku pietruszki,
- 4 ząbki czosnku,
- pod koniec dolewam kilka łyżek oleju z pestek dyni firmy Deluxe dla smaku i koloru,
- ryż,
- rzeżucha do udekorowania.













Krok 1: Na oleju zeszklić cebulę, następnie dodać pokrojoną kiełbaskę. Po chwili dorzucić pomidory, fasolę, posiekany czosnek, pokrojone w kostkę papryki oraz przyprawy. Smażyć do utworzenia sosu przez ok 15 minut.
















Krok 2: Gdy smaki wszystkich warzyw się pięknie przegryza doprawiamy do smaku, dodajemy olej z pestek dyni i drobno posiekaną pietruszkę. Dusimy całość pod przykryciem jeszcze przez 2/3 minuty. Odpowiednio wcześniej gotujemy w osolonej wodzie ryż i podajemy na nim leczo przystrojone rzeżuchą.

 Oczywiście możemy podać leczo z innym dodatkiem niż ryż, jednak pamiętajmy o tym, by porcje nie były zbyt duże, ponieważ potrawa ta jest już sama w sobie dość ciężka i sycąca. Smacznego! :)



 Zapraszam na FANPAGE! :)


czwartek, 16 stycznia 2014

Jak i dlaczego hodować rzeżuchę (na WACIE)?


Domowa hodowla rzeżuchy jest banalnie prosta i bardzo tania. Jak byłam mała pamiętam, jak moja mama hodowała rzeżuchę na styropianowych tackach i to też Wam polecam ponieważ najłatwiej jest później ją ściąć, ja akurat takich tacek nie mam za wiele wiec moją hodowle rzeżuchy przeprowadzam w plastikowych pudełkach śniadaniowych :-)

Potrzebne będzie nam:
- 1 opakowanie rzeżuchy (max. 1,50 zł),
- wata (ok, 3-5zł),
- niskie naczynie,
- woda,
- przydatny jest również pusty spryskiwacz na wodę (2zł np. w PEPCO).


Watę układamy gęsto w naczyniu i podlewamy wodą do całkowitego zmoczenia. Posypujemy nasionkami możliwie jak najbardziej równomiernie. Naczynie najlepiej postawić w jasnym miejscu, jeśli chcemy by nasionka kiełkowały szybciej - dajemy je w miejsce mocno nasłonecznione. Już dobę później zauważymy pierwsze kiełkujące nasionka, najlepsze do jedzenia są po 6/8 dniach. Pamiętajmy by nasionka podlewać / spryskiwać dwa razy dziennie niewielką ilością wody, tak by nie pływały po naczyniu, ale stale były nawodnione.


Rzeżucha jest bogata w łatwo przyswajalny jod, wiec jest szczególnie polecana osobom z niedoczynnością tarczycy (czyli mi :-) ), poza tym zawiera sporo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu, kwasu foliowego, siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza i chromu. I to wszystko z nasionek, które kosztują nas złotówkę i same sobie rosną na naszym parapecie. Ja polecam ją Wam na kanapki z ogórkiem i pietruszką lub np. do sałatki. Pyszne śniadanko bogate w witaminy :-)




środa, 8 stycznia 2014

Zielona sałatka z jajkiem na śniadanie




Pieczywo jem zwykle tylko z rana na śniadanie, jednak czasem, gdy jem bułki kilka dni pod rząd mam ich już nieco dość i wtedy zamieniam je na dania mleczne bądź właśnie takie zielone sałatki. Idealnie zaspakajają głód i możemy je zrobić w niecałe 10 minut :-)

Składniki (na 1 sporą porcję):

- 5 dużych liści sałaty lodowej,
- 2 jajka,
- 1 pomidor,
- ¼ zielonego ogórka,
- kiełki (idealnie sprawdzi się mieszanka kiełków lub rzeżucha),
- 1 łyżka oleju z pestek dyni,
- szczypta soli i pieprzu ziołowego.

Krok 1:  Sałatę, pomidory i ogórka kroimy w kostkę. Jajka gotujemy na twardo i przeciskamy przez krajalnicę do jajek.

Krok 2: Wszystkie składniki łączymy i pod koniec polewamy olejem z pestek dyni. Doprawiamy wedle uznania solą i pieprzem.